1. YAZARLAR

  2. DİNÇER SUROĞLU

  3. FETÖ TEMİZLİĞİNE "HATIR LİSTELERİ" ENGELİ
DİNÇER SUROĞLU

DİNÇER SUROĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

FETÖ TEMİZLİĞİNE "HATIR LİSTELERİ" ENGELİ

A+A-

Devlet kadrolarında FETÖ/PDY temizliği devam ediyor. Bir tarafta Ankara' dan gönderilen listeler, diğer tarafta yerelde yapılan çalışmalar sonucu açığa çıkarılan örgüt mensupları. Mutlaka bu iki çalışmada eşleşenler fazlacadır. Kamuoyuna yansıyan isimleri duyunca

"nihayet hak yerini buldu" dediğimiz de oluyor, "

vay be o da mı paralelciymiş" dediklerimiz de.

Sayı her geçen gün artıyor, isimleri açıklanmayanları merak edip duruyoruz.

 

Birkaç yerden isim almaya çalıştığımızda ise, sanki sözleşmişler gibi "listede yer alan arkadaşlarımız hakkında tahkikat sürüyor, temize çıkmaları halinde rencide olmamaları için sadece sayı açıklayacağız, isim vermeyeceğiz" cevabı ile karşılaşıyoruz.

Üst düzey görevden almalar ise, yerlerine yapılan atamalar sebebi ile hemen basına yansıyor. Büyük başın derdi de büyük olur sözü geliyor aklımıza.

 

Tarihimizde, devletin âli menfaati gereği KARDEŞ KATLİ seviyesine ulaşan bir kararlılıkla yapılan uygulamalara rastlıyoruz. Günümüz şartlarında yapacağınız değerlendirmeden "insanlık dışı, vahşi bir uygulama" sonucuna ulaşabilirsiniz. Ancak unutmayalım, bir imparatorluğu yüzyıllarca ayakta tutmanın da bir bedeli olmuştur. Kardeş Katli uygulamasını da bir bedel saymaktan ötesi bize düşmez.

Bir de BİZANS OYUNU kavramı var, tarihimizde. Karşımıza bir düzen, dalavere, entrika, hile çıktığında sıkça kullandığımız bir kavram. KARDEŞ KATLİ ne kadar kararlılık içeriyorsa, BİZANS OYUNU da bir o kadar fırıldaklık gerektiriyor. 

Dönelim günümüze. 

FETÖ temizliği yapmak üzere kolları sıvayan tüm yetkililer, sayı vermeyi bırakıp isimleri millete duyurmak zorundadırlar. Darbe kalkışmasında hedef alınan milletse, bu isimleri öğrenmek kadar doğal bir hak olamaz.

Hatta bir adım öteye geçeyim. Liste hazırlama yetkisi olan kişi veya komisyonlarda yer alan üyelerin FETÖ konusunda temiz olduklarını kim garanti edebiliyor? Ortada dolaşan HATIR LİSTELERİ azımsanamayacak miktarda. Toplum nezdinde "tescilli paralelci" olarak bilinen isimlerin bu listelerde olup olmadığını milletin bilmeye hakkı yok mu? Geçtik isim listesi açıklanmasından, hangi kurumun hangi kriterlere göre liste oluşturduğu bile belli değil. 

Meselenin vehâmetini birkaç örnekle açıklayayım.

BankAsya' da belirli bir tarih aralığında Türk Lirası türünden ve belirli bir miktarda hesabı bulunanlar potansiyel FETÖ irtibatı olanlar sınıfına giriyor. Eyvallah, güzel bir başlangıç olabilir diyoruz. İyi ama döviz hesabı olanlar ile altın türünden hesabı olanlar neredeler?

Böyle bir aymazlık olabilir mi?

Milli Eğitim aldığı bir kararla, özel okullarda öğretmenlik yapanların lisanslarını bir sonraki kararına kadar iptal etti. Çok güzel. Önce bir tedbir niteliği taşıyan karar alıp, ardından yapılacak tahkikatlar sonucu FETÖ ile bağı olmayanların hakları iade edilecek. Hatta benzer bir uygulama YÖK tarafından dekanların istifa ettirilmeleri şeklinde de uygulandı. Bunlara itirazımız olamaz.

Ama şimdi soruyorum. FETÖ ile irtibatları devletin el koyması ile tescillenen özel hastaneler ve üniversite hastanelerinde görev yapan doktor, hemşire ve sağlık memurları için neden uygulamaya geçilemiyor. Alın bunların da çalışma izinlerini askıya. Sağlık Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlükleri ve Tabip Odaları neden harekete geçemiyor? Önlerinde ne gibi engeller var? 

 

Bu dönemde liste çalışması yapacakların arasında olmak, ateşten gömlek giymek gibi. Üst düzey mevki, makam olmanın bedelini ödeme günlerini yaşıyoruz. Listeye bir isim yazacağınız zaman eliniz titrememeli, o ismin yazılmasına muhalefet edenler de bu tavırlarının gerekçelerini tüm açıklığı ile izah etmeliler. İsim yazamayan ve izah edemeyen de o makamı terk etmelidir. Birileri tarafından ellerine tutuşturulan HATIR LİSTELERİ derhal çöpe atılmalı ve mücadelenin gereği eksiksiz yapılmalıdır.

Bu yazı toplam 2897 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.